Wybierz interesujące Cię tagi:
Przy wycenie oferty przez wykonawcę może dojść do pomyłki, przez co zamiast zysku może osiągnąć stratę. W obecnej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, spowodowanej głównie wysoką inflacją i nagłym wzrostem cen energii oraz pozostałych kosztów, coraz częściej dochodzi do zaniżonej wyceny ofert, która nie wynika z winy wykonawcy.
Wykonawca odpowie za wady wynikające z wadliwego projektu dostarczonego przez inwestora. W wyroku z dn. 3 października 2000 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że jeżeli wykonawca wykonuje obiekt wg projektu inwestora, wówczas projekt stanowi wskazówkę inwestora co do sposobu wykonania robót. Z istoty umowy o roboty budowlane wynika, że wykonawca odpowiada za techniczny rezultat swoich prac, chyba że wady robót powstały na skutek wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów albo na skutek wykonania robót zgodnie ze wskazówkami zamawiającego, a wykonawca zachował się zgodnie z art. 655 KC, uprzedzając zamawiającego o niebezpieczeństwie nieosiągnięcia zamierzonego rezultatu. Ze względu na treść art. 355 KC wykonawca robót budowlanych będzie wolny od odpowiedzialności za wady, jeżeli przy dołożeniu należytej staranności nie mógł zauważyć błędów we wskazówkach zamawiającego.
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. jest organem właścicielskim, wyrażającym wolę wspólników. W skład zgromadzenia wspólników wchodzą wszyscy wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy wspólnik musi uczestniczyć w takowym zgromadzeniu, a jeśli nie to co musi zrobić. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania.
Jedynym ze sposobów pozyskania kapitału przez spółkę jest emisja obligacji. Spółka z o.o. może emitować obligacje, z wyjątkiem obligacji zamiennych. Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej „obligatariuszem”, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (art. 4 ust. 1 ustawy o obligacjach).
Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. (art. 647 Kodeksu cywilnego).